Robert Bryndza: Hladna krv

Nakladnik: Znanje, 2019.

Naslovnica romana Hladna krv: ©Znanje

Zabava, moć, osveta, požuda… novac. Izaberite jedan od tih motiva ili sve njih zajedno. Svakodnevne emocije izvlače najgore u ljudima.

str. 240.
Robert Bryndza: Hladna krv

Hladna krv

Raskomadano tijelo muškarca pronađeno je u velikoj putnoj torbi, na obalama Temze. Slučaj preuzimaju detektivka Erika Foster i njezina kolegica Kate Moss.

Navukle su rukavice od lateksa i prišle putnoj torbi. Prst koji su virili kroz rupu u smeđem materijalu bili su naduti i imali pocrnjele nokte. … Iz torbe se izlilo malo vode, a onda su unutra ugledale natiskano golo truplo muškarca.

str. 5.

Uskoro povezuju slučaj s još jednim tijelom u torbi, ovaj put tijelom mlade žene.

Erika shvaća da je na tragu serijskom ubojici.

Ono što počinje kao teška, ali posve uobičajena istraga ubojstva, razvija se i rasteže na krijumčarenje droge, zlostavljanje, teški napad i otmicu.

A i Erikin privatni život postaje nered koji je nemoguće srediti…

Detektivka Erika Foster

Zavrtio je glavom. -Ti znaš biti takva kuja.-

-Da, pa, zvali su me i gorim imenima. 

str. 188.

Detektivka Foster zanimljiv je lik. Udovica, zatvorena, teško se sprijateljuje.

Među prijatelje ubraja samo dvoje kolega, Kate Moss i Isaaca Stronga.

Podrijetlom iz Slovačke, u prethodnim smo romanima mogli upoznati njezinu sestru Lenku, muža joj Mareka i njihovu dječicu – Erikine nećake.

I ovaj nam nastavak pruža kratki uvid u Erikinu obitelj, ovoga puta stabilnu.

Isto tako, ovaj nam nastavak prikazuje i jednu veliku izdaju koju će Erika doživjeti od osobe koju je smatrala bliskom i skoro-prijateljem.

Komplicirana u ljubavi, njezina veza s kolegom Petersonom u prošlom je nastavku stavljena na veliku kušnju. Kako će se to riješiti?

U njezin život ulazi i novi-stari muškarac. Kako će to utjecati na njezin život? Hoće li utjecati na jedino što doista voli – njezin posao?

Robert Bryndza: Hladna krv

Peti slučaj – Hladna krv

U jednoj kritici na poleđini romana piše da je ovo mračan i dinamičan roman, omiljeni tom kritičaru (By the letter book reviews). Iskreno, ne bih se složila. Čitala sam sve romane iz ciklusa o Eriki Foster, osim Smrtonosne tajne, i meni je ovaj roman najslabiji.

Naravno, to ne znači da je roman loš. Priča je zanimljiva, ali nekako mi nije sjela. Najviše sam uživala u smjeru u kojem je otišao detektivkin privatni život i taj mi je smjer zaista bio iznenađenje. Inače volim da mi se likovi i odnosi među njima razvijaju iz nastavka u nastavak i ne volim kad se dogodi nešto što nigdje nije niti naslućeno, ali u ovom romanu to funkcionira!

Sviđa mi se što isprva pratimo dvije nepovezane priče i njihovo polagano stapanje u jedan slučaj.

Kako spojiti raskomadana tijela i krijumčarenje droge? Kako osjetiti sućut prema krijumčarima i razumjeti ih? Bryndza zna kako. Sposoban je udahnuti život i emociju rubnim likovima što ovom romanu doista daje jednu dublju dimenziju.

Imala sam izbor između krijumčarenja i prostitucije, a nešto mi je govorilo da je krijumčarenje manje od dva zla. Zato me nemojte osuđivati. Sve nas nekoliko koraka loše sreće dijeli od toga da moramo donositi grozne odluke kako bismo preživjeli.

str. 59.

U klasičnim krimićima i čitatelj je detektiv – istražuje iste tragove kao i detektivi i pokušava se domisliti ubojici. U romanu Hladna krv to nije slučaj. Čitatelj gotovo otpočetka zna tko je ubojica i nije on taj koji istražuje. Sada, čitatelj prati rad detektiva, strepi nad njihovim životima, čudi se njihovim previdima i divi vještini povezivanja tragova. Do kulminacije, kada čitatelj i detektiv opet postaju jedno – hvataju zločinca i privode ga pravdi. Recimo.

Bilo kako bilo, slučaj je riješen.

Hladna krv – čija?

Slučaj je zamišljen veoma brutalno, ali nisam mu povjerovala. Nisam ljubitelj nasilja radi samog nasilja. Ako je ubojica sadist, psihopat, ako je motivacija dobra, naravno, zašto ne opisati nasilje koje taj zlikovac čini? No, ako je on obična loša osoba, zašto mu u ruke treba pisati toliko brutale? Evo, to je razlog zbog kojeg nisam povjerovala negativcu i nisam se mogla potpuno uživjeti u priču.

Negativac je klasičan zlostavljač i taj je dio njegove osobnosti realističan i čitatelj mu vjeruje. Ucjenama i psihološkim igricama postiže da ljudi čine ono što želi i da vjeruju kako je to bila jedina ispravna odluka u tom času.

Učini to, Nina. Učini to sada. Kao čin sućuti i humanosti. Kao čin ljubavi. Pokaži što možeš. Ostani sa mnom zauvijek.

str. 144.

Vjerujemo i njegovoj „klimavoj“ djevojci koja je potpuno luda za njim. U potpunosti mu vjeruje, očarana je njime.Sve što on radi smatra ispravnim i opravdava ga kad prijeđe granicu ispravnoga.

Kad odlazi od kuće, odnosi ključ pa ne mogu izići. Moram ostati u stanu, ali to mi ne smeta. Znam da me voli. Želi me ovdje za sebe.

str. 159.

 No, kako roman odmiče, kako on postaje sve luđi, ona postaje sve svjesnija njegove prave ćudi i, polako, tek ga na zadnjim stranicama vidi onakvim kakav doista jest.

Osjetila je da gubi kontrolu opijena željom i požudom. Proći će mnogo vremena prije nego što opet dođe k sebi. A tada će već biti prekasno.

str. 28.
Robert Bryndza: Hladna krv

Ostali naslovi ovog autora:

Žena u ledu

Noćna grabežljivica

Mutna voda

Posljednji dah

Hladna krv

Smrtonosne tajne

Iako romani nisu povezani slučajevima, već po običaju, povezani su privatnim životima likova pa ipak preporučujem čitanje gore navedenim redoslijedom.

Gdje kupiti:

Znanje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.